Bródno i Pelcowizna

W niniejszej zakładce znajdują się zdjęcia z przedwojennego Bródna i Pelcowizny. Chciałbym w tym miejscu podziękować osobom, które je przechowały i udostępniły. Panu Henrykowi Podczaskiemu, który włożył sporo wysiłku, by ocalić pamięć o historii dzielnicy i którego rodzina często występuje na poniższych zdjęciach. Pani Reginie Głuchowskiej, Elżbiecie Lewandowskiej, Hannie Kazimierczak, Krystynie Zabuskiej, Henryce Zubik i Panu Leonardowi Sempolińskiemu, który uwiecznił na zdjęciach pamiątkowe, szybko znikające drewniane domy Bródna. Zbiory zdjęć zebrał i udostępnił Bartosz Wieczorek, autor i wykonawca projektu „Bloki Pełne Historii”.

Dodatkowo wykorzystałem zdjęcia z pracy Cmentarz Bródnowskie, red. Jan Kieniewicz, Biblioteka Publiczna w dzielnicy Targówek, Warszawa 2007 oraz publikacji Bródno i okolice w pamiętnikach mieszkańców; praca zbiorowa pod red. Rafała E. Stolarskiego; Warszawa 2010; Urząd Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy, tom 1 i 2. W odkrywaniu przedwojennej Pelcowizny, w której mieszkała moja babcia, szczególnie cenne były dwa artykuły z powyższej publikacji:

  1. Cecylia Siwińska z d. Sokołowska „Moja Dzielnica Pelcowizna”.
  2. Polikarp Kazimierz Dunin-Błaszkowski „Pelcowizna – moja pasja, moja młodość”.

Niezwykle cennym wkładem w przybliżenie wyglądu przedwojennego Bródna jest praca Zygmunta Kupniewskiego Warszawskie Nowe Bródno 1940… wydobyte z mgły zapomnienia wydana przez Dzielnicę Targówek, Warszawa 2009 r., do lektury której gorąco zachęcam wszystkich zainteresowanych.

Galeria zdjęć Henryka Podczaskiego

3 komentarze
  1. Paweł
    Paweł says:

    Jestem pod wrażeniem zebrania tak wielu zdjęć w jednym miejscu. Dziękuję za włożoną w to pracę. Zbiór „od ręki” dostarcza dużo ciekawej wiedzy. Dodam, że mój pradziadek mieszkał przed wojną na ul. Siedzibnej.

    Odpowiedz

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *