Klesów

9 komentarze
 1. Henryka Szymaniak
  Henryka Szymaniak says:

  Witam,
  20 stycznia1938 roku w Klesowie urodził się mój brat Józef krasiński. Mama pracowała w cegielni a tatuś w kamieniołomach na Puchaczu. W Klesowie mieszkali dziadkowie Michalina i Kazimierz Krasińscy oraz brat taty Jan z żoną Aleksandrą i synem Jerzym. Moi rodzice mieli jeszcze trzech starszych chłopców Wacława ,Leopolda i Kazimierza.,na zdjęciach widzę znajome miejsca z opowiadań Rodziców. Mam prośbę : czy mogłabym prosić / oczywiście za opłatą/ o udostępnienie zdjęć z cegielni i kamieniołomów. A może ktoś z Państwa pamięta rodzinę Krasińskich? Serdecznie pozdrawiam Henryka Szymaniak z Krasińskich

  Odpowiedz
 2. Andrzej
  Andrzej says:

  Witam!
  Dziękuję za komentarz. W tym samym roku w Klesowie urodziła się moja mama, widoczna na powyższych zdjęciach ;-). Właśnie z córkami czytam wspomnienia babci z Klesowa… karczmy, kamieniołomy, ulice, okoliczne wioski. Niestety na rodzinę Krasińskich się nie natknąłem.

  Odpowiedz
 3. Urszula S.
  Urszula S. says:

  Dzień dobry!
  Mój pradziadek był dyrektorem kamieniołomu „Puchacz” w latach (okolice) 1939-44/45 nazywał się Henryk Wróblewski, ich córka a moja Babcia nazywała się Ewa Wróblewska mieszkała również w Klesowie (miała wówczas 14-18 lat) , jej brat Czesław Wróblewski był w partyzantce AK, dowodził oddziałem w 1943/44 r., zmarł w Klesowie na tyfus. Chciałam zapytać czy może ktoś z Państwa pamięta te rodzinę?

  Odpowiedz
  • Andrzej
   Andrzej says:

   Witam serdecznie. Niestety nazwiska Pani rodziny nic mi nie mówią, jedyna zbieżność z losami mojej babci to plaga tyfusu przyniesiona przez żołnierzy radzieckich. Moja babcia też na nią się rozchorował w 44 roku i ledwo przeżyła. Wczoraj wróciłem z Klesowa gdzie udało mi się dokonać kilku ciekawych odkryć – identyfikacja przedwojennych ulic, odnalezienie przedwojennego kościoła katolickiego, odkrycie żyjącej córki najbliższej sąsiadki babci itd. Dowiedziałem się też w gminie, że trzy ze zdjęć kamieniołomów zamieszczonych na stronie są właśnie z Puhacza, który Panią interesuje. Są to „kopalnia granitu w Klesowie 1934a,c,d.

   Odpowiedz
 4. Andrzej Kaleta
  Andrzej Kaleta says:

  Witam
  Z Klesowa pochodził mój Tato Bolesław Kaleta.
  Urodził się 27.X. 1928 .
  Niestety nie było mu dane odwiedzić rodzinnych stron.
  Często wspominał jak wyglądało życie w Klesowie.
  Losy powojenne rzuciły go do Szlichtyngowej na Dolnym Śląsku ,’skad
  zaczęła się jego wędrówka po Dolnym Śląsku, Lubawka, Kłodzko, Legnica , Bolesławiec i na koniec Wrocław.
  Może znajdzie się ktoś , kto pamięta z Klesowa nazwisko Kaleta .
  Będę wdzięczny za kontakt.
  Proszę pisac na meila

  kwisa@op.pl

  Pozdrawiam Andrzej Kaleta

  Odpowiedz
 5. pawlik
  pawlik says:

  Witam. Moi dziadkowie brali ślub w Klesowie w 1937 roku. Dziadek pracował w miejscowych kamieniołomach. Józef i Joanna Szychowiak. Może znajdzie sie jakas informacja o nich?

  Odpowiedz
  • Andrzej
   Andrzej says:

   Niezwykłe, Klesów odwiedziłem dwa lata temu szukając informacji o babci. Niestety nie posiadam informacji o p. Szychowiak… ale może skontaktujemy się mailowo? Zaraz napiszę 🙂

   Odpowiedz
 6. Agnieszka
  Agnieszka says:

  Witam, moja babcia Wera Gołowacz również urodziła się w Klesowie. Słuchając jej opowieści i ogladając tu zdjęcia cegielni czy też wioski sprzed wojny aż łezka kręci się w oku. W czasie wojny wyjechała na roboty do Niemiec i tam poznała mojego dziadka, z którym po wojnie wróciła w jego rodzinne strony (woj. łódzkie, okolice Bełchatowa). do Klesowa pojechała sporo lat po wojnie. Nie dane jej było zobaczyć się z ojcem, który został zesłany na Sybir i tam zmarł. Szkoda ze nie zapisywałam tego co opowiadali dziadkowie o czasach przed wojną i w trakcie niej, bo dużo się pozapominało i niestety nie da sie tego odtworzyć, a można było z tych opowiada stworzyć bardzo interesującą książkę.

  Odpowiedz

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *